ספיישל יום האושר הבינלאומי

אושר. לא נעים לחשוב על המושג הזה בימים אלו, כאשר אנו חשים שהקרקע נשמטת תחת רגלינו בגלל ווירוס הקורונה. באופן מאוד אירוני (כהרגלם של דברים), יום האושר הבינלאומי חל היום, בדיוק בזמנים שבהם כל העולם מצוי בחוסר וודאות ענק בשל הווירוס שפוקד אותנו לאחרונה.

היום הזה, מעלה שאלה מעניינת בנסיבות הקיימות. ואולי חשוב שדווקא בזמנים הללו כל אחד ינסה לענות לעצמו בכנות על השאלה – האם אני מאושר? האם אני מאושרת?

הכוונה אינה דווקא עכשיו, כשהעולם במשבר הקורונה. האם כשהחיים שלי התנהלו פחות או יותר כמצופה מהם, ועולם כמנהגו נהג, האם אז כן חשתי מאושר? ואם לא, אז אולי כדאי שנשאל את עצמינו כעת:

  • מתי הייתה הפעם האחרונה שבה באמת הייתי מאושר/ת?
  • האם אני מאושר/ת בעבודה?
  • האם אני מאושר/ת בזוגיות?
  • האם אני מאושר/ת כרווק/ה?
  • האם אני עושה דברים שמביאים לי אושר?

 

חסר מאפיין alt לתמונה הזו; שם הקובץ הוא file.png

מהו אושר וכיצד משיגים אותו?

פרופסור מרטין סליגמן, שנחשב לאבי הפסיכולוגיה החיובית, מתאר בספרו ״Flourish״, כי האושר מוגדר כתחושה של שמחה, סיפוק או רווחה נפשית, מלווה בתחושה שהחיים טובים ומשמעותיים וששווה הגדרת האושר מתייחסת לשלושה מרכיבים שונים:

  1. הרגשות חיוביות – התחושה שהחיים טובים ונעימים, ולכן הרגשות הנחווים כוללים הנאה, אופטימיזם, סיפוק, שמחה ועוד.
  2. מעורבות בחיים – התחושה שיש לאדם עניין בחיים, עיסוקים שבצדם תחושת סיפוק ומלאות.
  3. משמעות בחיים – תחושה שהחיים הם בעלי משמעות ושהאדם רוצה לחיותם.

המחברים גילו שתפיסת האושר היא אישית ושונה מאדם לאדם, ולכן הם בחרו להגדיר אותה כמצב סובייקטיבי הכולל שביעות רצון מהחיים ולמה שאנשים מעריכים כדברים החשובים בחיים. עושר פסיכולוגי הוא ההרגשה שהחיים שלנו טובים ושאנחנו חיים בצורה שמתגמלת, מהנה ובעלת ערך.

ואם אין לי סיבה לשמוח ולהיות מאושר/ת? מה אז?

ישנו משל של רבי נחמן מברסלב שאומר שכפי שלעיתים בני אדם אשר חוגגים, נוהגים לשמוח ולרקד במעגל, ואז לפתע הם "חוטפים" מישהו שנמצא מחוץ למעגל, ומכניסים אותו לתוך מעגל הריקודים, עד שהוא נדבק גם הוא בשמחה של החוגגים ורוקד בעצמו. ככה צריך להתנהל עם העצבות והמרה השחורה. כלומר, אין להתעלם ממנה כפי שסוברים רוב האנשים, אלא להידבק בדברים שכן חיוביים בחיים ואז להדביק גם את אותה עצבות.

אושר-כלב

השאלה המתבקשת היא מה יועיל לי להיות בשמחה כאשר ישנה בעיה אמיתית שעליי לפתור? אבל העניין הוא שאותה הבעיה בדיוק, נראית אחרת לחלוטין ממשקפיו של המדוכא וממשקפיו של השמח. במקום לענות לכל שאלותיו ולפתור את כל טרוניותיו של המדוכא, יש לגרור אותו ממקומו הפסיבי והצופה אל "תוך המעגל". לקרוע אותו מן האין אונים שהוא שם את עצמו בו ולהכניסו אל מעגל הרוקדים. לזוז, לנוע, לקפוץ. במקום להיענות לעמדתו של העצוב ולנסות לפייס אותו במקומו, יש לשנות את נקודת המבט שלו.

נקודת מבט היא דבר כל כך ראשוני, הבנוי על כל כך הרבה הנחות יסוד, שאין לעשות זאת אלא במחטף. כל עוד שהמדוכא ימשיך לשהות במקומו ולהחזיק בנקודת המבט הנוכחית שלו, הוא לא יוכל לראות את אשר יראה כשיהיה בשמחה- חלק מה"מעגל", ואין אלא לקחת אותו לנקודת מבט שונה בעל כורחו.

זמנים קשים

איך אפשר לזהות את הערך והאושר בימים קשים? בימים כמו אלו, אנו עדים לכוח העצום הפנימי שקיים בנו. כל מצב של קושי מוציא מאיתנו כוחות שלא חלמנו שיש לנו אותם. ראו את הרופאים שעובדים קשה בבתי החולים ומסתכנים בהידבקות בווירוס הקורונה למען חולים.

מר יובל לויטה, מנחה קבוצות העצמה אישית, מסביר כי כשאנו נתקלים בחיים במצבי קושי, גם כאלו שנראים לנו בלתי אפשריים, כדאי לנו פעם אחת לנסות לעשות "ניסוי" ובמקום להתלונן ולשקוע במרה שחורה, לפנות לעצמנו פנימה בשאלה נוקבת: מה הייסורים הללו מאפשרים לי?

אם נצליח ליישם לפחות חלק מהכתוב כאן וליישם זאת בחיינו, ניתן לעצמינו מתנה גדולה. שכל החולים יתרפאו, שכל הרווקים יתחתנו ושכל הצרות יעלמו, אמן ואמן.

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

הירשמו לניוזלטר

וקבלו חדשות, עדכונים, כתבות ועצות בנושא דייטים וזוגיות!

דילוג לתוכן