ספיישל בחירות!

מה העמדה הפוליטית שלנו

אומרת על חיי האהבה שלנו?

בחירות סבב 3 על הפרק, ומשאלת הלב של כל אחד ואחת מאיתנו היא לחיות חיי שלום, שקט ושלווה. חלקנו סבורים כי הדרך לשם הינה באמצעות אימוץ אידאולוגיית הימין וחלקנו סבורים כי ע"י אימוץ אידאולוגיית השמאל.

מעניין שבניגוד לדעה הרווחת, שבה על כל צד לשכנע את הצד השני כי עמדתו שגויה ולגייס אותו לשורותיו, מאמר שפורסם ע"י ג'ון היבינג- חוקר מדעי הפוליטיקה, מגלה כי כל חברה זקוקה לביטוי יחסי של שני צידי הקשת הפוליטית.

העניין הוא שימין ושמאל הם רק ביטויים פוליטיים של תפיסות ועמדות אישיותיות נרחבות הרבה יותר. בשל כך, מערכת It'serious, סברה כי יהיה זה מעניין לגלות איך בעצם יתאפיינו האנשים משני צידי המטבע, ככל שזה נוגע לחיי הזוגיות והאהבה. מוכנים לספיישל ה"בחירות" שלנו?

חסר מאפיין alt לתמונה הזו; שם הקובץ הוא file.png

 

ימניים ממאדים, שמאלניים מנוגה

חוקרי מדעי המוח מספרים לנו כי אנשי הימין והשמאל הפוליטי משתמשים באזורים שונים של מוחם לקבלת החלטות הנוגעות לסיכון, דבר שבא לידי ביטוי ע"י שוני במאפיינים פסיכולוגיים מהותיים. לדוגמה, מצבים של איום וקונפליקט ימשכו יותר תשומת לב ויעוררו תחושות לא נעימות בקרב אנשי הימין הפוליטי, לעומת זאת, אנשי השמאל הפוליטי נוטים יותר להטיל ספק וחשים קושי לקבל גישות, עמדות ואף עובדות כנכונות בוודאות, אלא נמשכים לחפש לרוב את היוצא מן הכלל שבתוך הכלל.

השוני הפסיכולוגי הנ"ל מוליד התייחסות ותחושת סולידריות שונה של כל אחד מן הצדדים בעניין השתייכותם לקבוצות – כאשר ישנם מאפיינים בולטים שמספר בני אדם מזוהים איתם, הם אוטומטית הופכים להיות חברי אותה קבוצה. מחשבה ימנית מאוד תגיד "כל מי שלא שייך לקבוצה הזו, לא נכנס", מחשבה שמאלנית מאוד תגיד "כולם בקבוצה, הקבוצה מכילה גם את מי שרוצה וגם את מי שלא רוצה".

בשל הפתיחות הגדולה של "מועדון השמאל", שמקבל את כולם כחלק מחברי הקבוצה שלו, הרי שאדם שמשתייך למועדון זה, יהיה ליברלי יותר בכל נושא הזוגיות, פחות ממסדי ויותר פתוח להתנסויות חדשות. לא יהיה לו מודל קבוע בראש של איך זוגיות צריכה להתנהל. מצד אחד הגישה החופשית הזו מביאה עמה המון גמישות והתחשבות, ומצד שני יכולה להתלוות אליה תחושת חוסר ביטחון בקשר, שכן, חופש הוא גם החופש לעזוב בעתות משבר (אם ב"בחירות" עסקינן…)

מנגד, בשל הסולדיריות והחמימות של "מועדון הימין", הרי שאדם שמשתייך לאותו המועדון, יהיה מגונן, יציב במסגרת מערכות היחסים הרומנטיות שלו, ויעשה הרבה על מנת לשמר אותן. נאמנותו תהיה רבה והמצפן הפנימי שלו ינסה לכוון למקום מוסרי. מאידך, אותו אדם לא יהיה כל כך פתוח להתנסויות שונות ומגוונות בתחום הזוגיות, שינויים בקשר ותפיסות חדשות עלולים להיות קשים עבורו, והרי כולנו משתנים בחלוף השנים והגמישות לכך מצד בן/בת זוגנו היא חשובה.

סיכום: גישה ימנית (שמרנית) או גישה שמאלנית (ליברלית) בחיי האהבה?

נשיב לשאלה זו בציטוט של הרמב"ם: "הדרך הישרה היא מידה בינונית שבכל דעה ודעה, מכל דעות שיש לאדם". אין צודק ולא צודק, אין נכון ולא נכון. כל עוד יודעים להסתכל מבעד למשקפת במתינות, "הכל הולך"- שהרי שמרנות במידת מה היא טובה ונכונה לקשר זוגי, וליברליות במידת מה מועילה ומצמיחה את הקשר הזוגי לא פחות.

ולסיום נזכיר כי החברה זקוקה לשניהם. שמרנים שומרים עלינו כחברה לבל ננוצל או נותקף, וליברלים מצעידים אותנו קדימה באמצעות החדשנות שהם מעודדים ונכונותם להתנסות. חבָרות יוצאות נשכרות מהשילוב בין אלה שפתוחים להשפעתן של קבוצות חיצוניות ובין אלה שמנסים למעט עמן את הקשר.

 

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

הירשמו לניוזלטר

וקבלו חדשות, עדכונים, כתבות ועצות בנושא דייטים וזוגיות!

דילוג לתוכן