מדוע לגברים יש חרדה לפני דייטים – חלק ב'

ביטחון עצמי הוא אחד המצרכים שרבים מהגברים (ולא רק) היו שמחים לרכוש עוד כמה מנות שלו. לצערי, לא ניתן להשיגו בפיצוציות ובחנויות. בשביל להעלות ביטחון עצמי, יש צורך בתהליך של עבודה עצמית ועקבית ובעזרת מאמן.

,בחלק הראשון של הכתבה, הסברתי כי חרדה מדייטים היא תגובה נורמלית ושהגורם המרכזי שלה, הוא דימוי וביטחון עצמי נמוכים. אוסיף ואומר שחרדה לרוב קשורה לעבר, לחוויה שלנו, למחשבות שלנו ולתפיסות שלנו. התחושה היא כמו מפחד (משהו מוחשי שקיים מולי), אלא שחרדה היא לא אמיתית, היא במחשבות שלנו. היא עוסקת הרבה פעמים בפרשנות שלנו מדברים שעלולים לקרות. זה תלוי בנו ולא בעולם שמסביב ולכן אנחנו אחראים.

איך מתחילים: כלים חשובים

 • הכלי הראשון שדרוש לנו הוא אהבה עצמית. אהבה עצמית זה לקבל את עצמי כלא מושלם ולדעת שאני לא צריך להיות מושלם. אהבה עצמית נשמעת כמו משהו שרק אנשים רוחניים או יהירים מאוד עושים – זה לא נכון. הכוונה היא לחיות בשלום עם עצמי ולהיות שליו עם ההוויה שלי. לקבל את כל הרגשות שלי בהבנה כי זה מאוד אנושי להרגיש עצב, כאב ופחד לפעמים. זה סימן של כוח ולא חולשה. אהבה עצמית זה לבחור בעצמי, לשים את עצמי בראש סדר העדיפויות. כשיש אהבה עצמית אני יכול גם לאפשר לעצמי.
 • הכלי השני הוא כלי האפשור זה היכולת להיות אנושי. לאפשר לעצמי להיות מי שאני בוחר להיות. לאפשר לעצמי לטעות ועדיין לאהוב את עצמי ולא לשפוט את עצמי על טעויות כי כל טעות מקדמת אותי לעבר הצלחה גדולה יותר. מותר לי גם לקבל "לא" וזה עדיין לא אומר עלי כלום.

עכשיו כשיש לך את שני הכלים החשובים הללו תוכל לעשות את הבחירות שלך. ככל שתכיר את עצמך טוב יותר, כך הבחירות בחייך יהיו בהירות יותר כי הערכים שלך הם אלה שמובילים אותך. כל דילמה, החלטה או פעולה שאתה עושה, צריכה להיבדק ע"פ הערך שלך. ערכים הם הבסיס להחלטה על הקשרים שלך וכשאין התאמה ערכית, אין בסיס איכותי לקשר והוא יכול להתפורר. עליך לדייק ולהבין: מה חשוב לך בזוגיות? מה הסיבה שאתה בוחר דווקא ב…?, למה אתה מחפש זוגיות?, איך אתה מחפש? ומה אתה מחפש?

לינק לאתר הבית - אתר הכרויות מומלץ

אחת הדרכים הבטוחות לייצר אינטראקציה שמחברת ומרגישה אינטימית, היא להיות נוכחים ברגע האמת וללא מחשבות חרדתיות. הדרך היחידה להשתחרר מחרדת דייטים היא לא לבעוט בה החוצה אלא להכניס אותה פנימה בדלת הראשית ולא לנסות לגרש אותה אלא לבדוק ממה היא נובעת, מתי הוא מופיעה, אילו תחושות ורגשות היא מייצרת בגוף שלך, לשנות גישה שחרדה זוהי "התרגשות" וכדומה. חשוב שתבין שלא המחשבה עצמה היא זו שגורמת למצוקה. מה שהכי קובע זו מידת המשמעות שאתה מייחס לעצם זה שחשבת את המחשבה, וכמובן הניסיונות שלך לשלוט בה. במקום להתמקד באיך הצד השני יראה אותך, עליך להתמקד באיך אתה רואה את עצמך או יותר נכון – איך אתה מרגיש כלפי עצמך. תשנן לעצמך למה אתה טוב, איזה דברים יפים אתה רואה בעצמך ובאופן כללי, אל תחשוב על דייט כעל משהו שהחלק החיצוני בו הוא משמעותי אלא בסופו של דבר אתה הולך לעשות כיף ולהכיר מישהי עם הערכים המתאימים לך.

 • טיפ קסום: על פי מחקרים, אנשים שמשדרים ביטחון עצמי וחיוביות נראים מושכים ויפים יותר.

ברגע שתסכים לשחרר את תוצאת הדייט ייווצר מרחב חדש של אפשרויות. תצליח להיות אותנטי ולהביא את עצמך לידי ביטוי, בחוש הומור בהודעות בכתב, בסיפורים שתספר על עצמך וביכולת שלך לשתף את מי שיושב/ת מולך.

ואם הזכרתי את הסיפורים שתספר על עצמך, אני מבקש לגעת בנקודה חשובה בתחום התקשורת הבין אישית. מרביתנו חושבים שאם נדבר הרבה, אז יכירו אותנו, יתחברו אלינו ויאהבו אותנו. אז זהו, שזה בדיוק ההיפך: כשאתה מדבר הרבה, אתה עסוק בעצמך. אין נתינה ואתה לא יכול להכיר את מי שמולך. הנכון הוא להתעניין ולהקשיב גם למי שנמצא מולך בהקשבה אמפתית ולהיות שם איתם. לא להתעסק עם דברים אחרים או להסתכל על אנשים אחרים, להקשיב עם הכוונה להקשיב ולא רק עם הכוונה להגיב. כדאי גם להקשיב בלי לשפוט ולהתחבר לרגש, לאפשר לה להיות מה שהיא רוצה להיות וכמו שלך מותר, גם לה מותר לחשוב אחרת ממך.

טיפים נוספים שיכולים לעזור להתגבר על חרדה מדייטים:

 • מיקום הדייט: בחר את "המגרש הבייתי" שלך, איפה שתרגיש הכי בנוח. בסביבה שמעניקה לך יותר שלווה ורוגע ובה אתה יכול להיפתח ולהיות עצמך. אל תלך למסעדה יקרה, כדי "להרשים" אם אתה לא יכול להרשות לעצמך. בחר מקום שבו תרגיש בבית (מקום שהיית בו כבר) כדי שתוכל להראות את עצמך האמיתי. הזמן מקום מראש ובקש לשבת במיקום יחסית שקט ולא רועש.
 • לבוש: אל תתלבש לדייט כמו לקראת החתונה של אחותך ואתה לא חייב ללבוש בגדים יקרים או מותגים אם אין לך. חשוב שתראה כמו שאתה, אותנטי עם בגדים נקיים שיתאימו למקום הדייט (חוף הים, מסעדה…).
 • טיפוח כללי: הדייט מתקיים לרוב בערב אחרי העבודה לכן חשוב להגיע אחרי מקלחת, בישום ושיער מסודר.
 • זמנים: הגע בזמן לפגישה. קח בחשבון פקקים, תקלות ומחסור בחניה. איחור מעביר מסר של חוסר אחריות וחוסר כבוד וזו התחלה גרועה של מערכת יחסים ורושם ראשוני.
 • הדייט: תבוא קליל, עם מטרה אחת ורעיון אחד: כיף, כיף, כיף, באת ליהנות, לא לראיון עבודה, משהו שצריך להיות כיפי, בית הקפה, התפריט, נוכחותכם, הבדיחות שלכם, החיוך שלכם – זה אמור להיות כיף !
 • השיחה: אין מה לעשות, אנחנו לא טובים בלדבר כמו נשים. אנחנו יודעים לענות לשאלות, ויכולים להיות די שנונים מדי פעם, אבל אין לנו יכולת ורבלית שמתקרבת למיומנות הנשית בכל מה שקשור לפטפוט מתמשך. ובכל זאת אין לך שום סיבה להתכונן מראש או להכין נושאי שיחה וסיפורים לדייט. במחשבה על איזה נושאים להימנע או איזה מידע לשתף, אתה עלול לצבור דאגות ולחצים מיותרים שבפועל לא מועילים לכלום. ממליץ לך לשתף מה שאתה עושה ועל התחביבים שלך ולשאול שאלות התעניינות, להקשיב ולפתח שיחה מהתשובות. תמיד אפשר להצחיק ולדבר על דברים ששניכם רואים במקום (תלבושות, אוכל…).
 • השעון: אל תסתכל בדייט על השעון. אתה לא במרתון. אם היא תהייה עייפה או שתרגיש שזה הזמן לחתוך, עשה זאת בלי לחשבן כמה זמן עבר ואם הזמן הזה אומר שהדייט היה הצלחה מסחררת או כישלון חרוץ.
 • שפת גוף: שב עם גב זקוף, חזה פתוח, לא מנופח, כתפיים מסובבות לאחור ורפויות. ידיים לצדי הגוף וזזות בתנועות חלוקות, לא מהירות מידי, ולא איטיות מדי, העיקר לא נשארות בחיבוק עצמי ולא נוגעות הרבה בפנים.
 • צחוק: צחוק הוא דרך נפלאה למוסס חרדה ולחץ. זה מפשיר מתח פנימי, משחרר את הפרפרים בבטן ומשחרר הורמונים חשובים. נסה כבר על ההתחלה למצוא על מה לצחוק (בדיחה, חוויה מצחיקה..). החיוך שלך יזקוף לזכותך כמה נקודות בפני זו שמולך ויגרום לך להראות יותר טוב.
 • אלכוהול: כוסית משקה, כוס יין או בירה בהחלט יכולים לעזור לך קצת להשתחרר, יחד עם זאת אני מזהיר משתייה מרובה כדי לא להשתכר בדייט.
 • התרעננות: אם במהלך הדייט אתה מרגיש שאתה לחוץ, צא להתרעננות בשירותים. אם סיימתם את הקפה נסה לשנות אווירה ותציע טיול רגלי כדי שאולי תרגיש נינוח יותר.
 • אופטימיות: כשאתה לא מאמין שמשהו טוב יקרה, בדרך כלל משהו טוב אכן לא קורה. כאשר אתה מאמין שידחו אותך, באופן לא מודע, אתה תתנהג או תאמר בדייט דברים שיגרמו לה לדחות אותך, וכך האמונה הזו מתחזקת. חשוב שתפתח גישה אופטימית, כי במידה ותגיע פסימי לדייט, הגוף והפנים יקרינו זאת, גם אם תעשה ניסיון להסתיר את זה מבחינה מילולית.

אתה לא לבד: חשוב לזכור שדייט ראשון יכול להיות מטעה, לשני הכיוונים. גם בת הזוג לדייט סביר להניח בחרדה או במבוכה שלא מאפשרת להכיר אותה, ולכן אפשר לפספס ככה מישהי נפלאה. בגלל זה, חשוב לתת צ'אנס לדייט שני, במידה והדייט היה נעים, גם אם לא היו "ניצוצות". כמו כן, יש נשים (כמו שיש גברים) שיודעות להקסים בפגישה הראשונה ומהר מאד מסתבר שהיא אינה כפי שהציגה את עצמה.

 • הנמכת ציפיות: יציאה לדייט אינה מבשרת עדיין שזה הדייט בו תמצא את אשת החלומות שלך. דמה את זה כמו לרכישת כרטיס הגרלה והנמך ציפיות.
 • הבחירה שלך: אל תשכח שאתה תמיד נמצא בעמדה של הבוחר (בדיוק כמו זו שמולך). זו אינה הזדמנות חייך האחרונה להצלחה. זכור שכפי שאתה מקווה למצוא חן בעיניה, כך באותה המידה גם היא רוצה למצוא חן בעיניך.
 • היה מוכן ל- "לא": אסור לך לקחת את ה"לא" אליך ("אני לא מספיק טוב"). ה"לא" הוא שלה. גם נשים וגם גברים ממהרים לשפוט ולפסול אנשים. זה עדיין לא אומר עליך כלום. אין ספק שזה לא נעים להרגיש שהפגישה הייתה מוצלחת ולהבין בסופו של דבר שהחוויה לא הדדית. דחייה ואכזבה הן חלק בלתי נמנע של עולם הדייטים.
 • לימודים: יש להתייחס לדייט כאל הזדמנות נהדרת ללמידה. בדייט, ניתן ללמוד על יחסים, על ניסיון של אחרים, על סוגי נשים ועל סגנונות אינטראקציה. זו הזדמנות לבחון את עצמך לגבי ההעדפות שלך ועל מה שגורם לך להימשך או לא להימשך זה לזו.

לרוב, אין "אהבה ממבט ראשון", מה שלא אומר שמי שלא מתאהב ממבט ראשון לא זוכה באהבה מדהימה. לרוב, אנשים מתאהבים רק אחרי שהכירו זמן מה ומתחילים לגלות את התכונות אחד של השני; את הדברים המיוחדים אחד של השני ואת הדברים המדליקים אחד של השני שאין באנשים אחרים שפגשו קודם לכן.

תמונה של רפי שטיינמץ - מאמן אישי לגברים

סיכום

היו עצמכם ותהנו בדייט !!! – אלו שני הכללים החשובים ביותר. הכרות נולדת מתוך מפגש עולמות בריא ושלם של שני אנשים. אין זה מקום למלא חסכים, אלא מקום של שותפות והעצמה. הרצון לאהבה אינו בא מנזקקות, אלא משאיפה להדדיות. רק כאשר עולמכם הפרטי יהיה עשיר ומפויס, תוכלו לחלוק אותו כמו שצריך עם מישהו אחר. הנאה היא מדבקת, ברגע שאתה תהנה גם היא תהנה והיא תזכור את הדייט הזה כחוויה חיובית ותרצה להיפגש איתך שוב.


רפי שטיינמץ הוא מאמן אישי לגברים, לשיפור הביטחון העצמי, להעצמה אישית והשגת המטרות. אתר האינטרנט של

רפי הוא www.coach-str.co.il. אפשר להשיג את רפי בטלפון: 050-7700362. לחצו כאן והצטרפו עכשיו לקהילת הגברים של רפי בפייסבוק.

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
דילוג לתוכן