מדוע לגברים יש חרדה לפני דייטים – חלק א'

מה יקרה אם היא תראה אותי וישר תגיד "לא מתאים."מה אם "לא יהיה לנו על מה לדבר?"… "מה היא תחשוב על זה שאני גר עם ההורים?" – אם שאלות כאלה ודומות עולות לך לפניי דייט, כנראה שיש לך חרדת מדייטים.

אם אתה מתעסק הרבה במה ללבוש לדייט וחווה כאבי בטן, שלשולים ועוד סימפטומים גופניים לפני דייט, כנראה שיש לך חרדת מדייטים.

אם אתה מתחמק מדייטים או מבקר את עצמך ומאשים את עצמך באופן קשה אחרי דייט, כנראה שיש לך חרדת מדייטים.

גבר ! – אין לך מה לדאוג – חרדה מדייטים היא תגובה נורמלית. יחד עם זאת הדייט עצמו הוא לא נורמלי, כי זהו מפגש מלאכותי בין שני אנשים זרים לחלוטין שמטרתו לבדוק את האפשרות שהם יהפכו לזוג. דייטים יכולים ליצור מצבים מוזרים, מרגשים ומביכים כי אנו לא יודעים מהן המניעים, הציפיות ועוד דברים נסתרים רבים. למעשה, אנו עומדים במבחן בו נמדדת מידת האטרקטיביות שלנו וברוב המקרים אין אפילו מועד ב'. אין ספק שזוהי חוויה מלחיצה עבור כל אחד מאתנו.

באנר לגולשים - רקע כתום

חרדה מדייטים – למה זה קורה

גורם מרכזי להיווצרות חרדה מדייטים הוא דימוי עצמי או ביטחון עצמי נמוכים. כידוע, דימוי עצמי וביטחון עצמי זה האופן בו האדם תופס את עצמו עם תכונותיו, עם הדימוי הגופני שלו ועם רמתו החברתית. גבר שחווה את עצמו כבלתי אטרקטיבי, חווה חרדה גבוהה יותר סביב האפשרות לפגיעה בערך העצמי שלו. כך הוא מוצא את עצמו מוגבל ביכולתו להיפתח ולבוא לידי ביטוי במיניות, לבנות זוגיות, להיות אסרטיבי, לשמוע ביקורת או לפתור בעיות במטרה להימנע משיפוט וביקורת עצמית. יתכן כי יחוש בטחון עצמי גבוה בתחום מסוים בחייו ויחוש ביטחון עצמי נמוך בתחום אחר. לכן גם, בניית בטחון עצמי בריא הינו תנאי לעלייה ברמת החיים ואיכות החיים של כל אחד מאיתנו בכל התחומים.

חרדה מדייטים קיימת לפעמים מתוך פחד"שהדייט יצליח ואז… ", כלומר החרדה קשורה דווקא במצב ההפוך: "אם אחד מהצדדים ירצה יותר מהשני?", "אם נתאהב?", "אם היא תרצה להתקדם?", "אם היא תגלה עכשיו שיש לי בעיה מינית?"

שאלות רבות עולות, לעיתים באופן לא מודע לחוויות קשר מוקדמות. כך למשל, מטופל שלי אשר התמודד עם קשיים מיניים וחששות מפני תובענותן של נשים הסביר לי: "החרדה שלי לא מהדייט עצמו אלא שאם נמשיך הלאה והיא תגלה שאני לא יכול….. לכן אני גם נמנע הרבה פעמים מדייטים".

תפקוד בזמן דייט

לעיתים, עוצמת החרדה כל כך חזקה עד כדי כך, שהאדם מתקשה מאוד לתפקד בדייט והדבר אינו מאפשר לצד השני להכיר אותו באמת. ישנם כאלה שנוטים לפרש כל דבר שקורה בדייט, לרעתם, עד כדי שמשחק בשיער אצל האישה ממבוכה, יתפרש ע"י הגבר כחוסר העניין שלה ממנו. באותו הרגע הוא מרגיש יותר חרד, נסגר בתוך עצמו ואולי אף מנסה לסיים את הדייט. צורת מחשבה זו גורמת לכך שהדייט הבא יהיה קשה יותר, אם בכלל ינסה. לכן, כדאי לטפל במצבי חרדה מדייטים מוקדם ככל האפשר ולמנוע את ההתדרדרות על ידי זיהוי הגורמים העומדים בבסיס החרדה.

חרדה מדייטים בפרק ב'

חרדה מדייטים של פנויים (פרק ב'), חזקה בהרבה מאשר חרדה של רווקים (מי שעוד לא היה בזוגיות או בנישואים). איבדנו את הביטחון בשיקול הדעת שלנו בבחירת בת הזוג; יש לנו כבר ילדים קטנים או בוגרים ואנו לא יודעים איך אלה יקבלו את בת הזוג החדשה; יש לנו הרגלים שלא בא לנו לשנות כדי להסתגל מחדש לחיים זוגיים; התבגרנו; המראה שלנו השתנה; החשקים והיכולות שלנו השתנו וגם נשארו לנו מעט או הרבה נכסים שאנו רוצים שיישארו שלנו בלבד. כל זה מקשה עלינו להתאהב מחדש. אנחנו יוצאים לדייט ראשון ושני ובו בזמן ממשיכים לחפש.

באנר כתום - טיפים לדייטים

חלקנו גם ממהרים להיכנס למיטה כדי להחזיר את "האגו האבוד" ונודדים מדייט לדייט. ישנם גם כאלה שמדווחים לי שהם לא יוצאים לדייטים כי אחרי עשרים שנות נישואין שכחו כבר איך לחזר או שאין להם חשק להתחיל הכול מחדש. ההסבר לזה יכול להיות גם חוסר מוטיבציה כתוצאה ממפלס שמחת חיים נמוך.

אז איך מתגברים על חרדה מדייטים ואיך חוזרים למשחק בפרק ב'? …….. בפעם הבאה!


רפי שטיינמץ הוא מאמן, אישי לגברים, לשיפור הביטחון העצמי, להעצמה אישית והשגת המטרות. אתר האינטרנט של

רפי הוא www.coach-str.co.il. אפשר להשיג את רפי בטלפון: 050-7700362. לחצו כאן והצטרפו עכשיו לקהילת הגברים של רפי בפייסבוק.

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
דילוג לתוכן