למה זוגות לא מוצאים אהבה ב"חתונה ממבט ראשון"

העונה החדשה של "חתונה ממבט ראשון" עלתה לאוויר ונראה שיש ציפייה לראות מה יקרה הפעם – כשמדובר בהורים. בעונה הקודמת, הרייטינג היה מאוד גבוה ונראה שבישראל, הקונספט מעורר עניין. כולנו התאהבנו בלירן שירי והיינו חלק מהמסע שלהם דרך החופה ההזויה ועד הזוגיות המדוברת (אם עדיין קיימת?).

במקביל, בשבועות האחרונים הגיעה לנטפליקס סדרה חדשה בשם "האהבה היא עיוורת". נשמע לכם דומה ל"חתונה ממבט ראשון"? אז זהו, שזה הכי לא.

 

הכרויות-אהבה-ברשת

מבנה הסדרות

"חתונה ממבט ראשון" היא סדרה המבוססת על קונספט שהחל בדנמרק (Gift Ved Første Blik), נמכר בכמה מדינות, כולל אוסטרליה , גרמניה , צרפת , בלגיה , הולנד וארצות הברית ורץ כבר שנים.

בפורמט, שני אנשים זרים, נפגשים בפעם הראשונה בחופה שלהם, בחתונה (אזרחית) ולאחר מכן, יוצאים לירח דבש ואז עוברים לגור ביחד.

בסדרה "האהבה היא עיוורת", מגיעים פנויים ופנויות שרוצים להכיר בן או בת זוג, אבל לאורך התהליך הם לא יזכו לראות את מי שאיתם יצאו לדייטים. לאורך 10 ימים, פנויים ופנויות נפגשים לדייטים בתאים כשהם יכולים לדבר אחד עם השני. בכל שלב, הגברים יכולים להציע נישואים לנשים. רק לאחר שהציעו נישואין, הם יכולים לחשוף את עצמם לבן או בת הזוג ולראותם בפעם הראשונה.

 

 

חסר מאפיין alt לתמונה הזו; שם הקובץ הוא file.png

 

ההבדל בין הסדרות

ההבדל בין שתי הסדרות הוא קטן (ואלוהים נמצא בפרטים הקטנים): אין אפשרות בחירה.

בפורמט הישראלי, "חתונה ממבט ראשון", הזוגות נבחרו "באופן מדעי" ע"י צוות שכלל מומחה חקר רגשות, דוקטור לגנטיקה מולקולרית ופסיכולוגים שונים, כך שאנחנו בטוחים שהייתה התאמה טוב ברמה כלשהי. אך בסופו של יום, הזוגות נפגשו בפעם הראשונה מתחת לחופה כשהם לא מכירים. הרושם הראשוני שלהם התבסס על מראה חיצוני בלבד, וחלק מהזוגות לא אהבו את מה שהם ראו בכלל. מה היה חסר להם? לבחור את בן הזוג בעצמם!

בסדרה של נטפליקס "האהבה היא עיוורת", הקונספט הוא בדיוק הפוך והוא בא להראות לנו שברגע שיש חיבור ריגשי (שנוצר מבלי שבני הזוג פוגשים זה את זה), המראה החיצוני הוא משני.

 

מהו החיבור הריגשי

מה גורם ל"קליק" בין אנשים? בספרם “קליק: הקסם של חיבור המיידי”, טוענים אורי ורון ברפמן , שפגיעוּת ופתיחות הם גורם מרכזי ליצירת הקליק.

חיבור-רגשי-יצירת-זוגיות

“Allowing yourself to be vulnerable helps the other person to trust you, precisely because you are putting yourself at emotional, psychological, or physical risk.”

נראה שעומק ועוצמת "הקליק" בין בני שני אנשים או בני זוג, תלויה באיכות השיחה יותר מאשר בתוכן השיחה. ככל שהשיחה "חשופה" יותר מבחינה רגשית וככל שהצדדים משתפים יותר ופתוחים יותר, כך יהיה ה"קליק" או החיבור ביניהם, מהיר יותר, עמוק יותר וחזק יותר.

כשאתה פגיע יותר עם אדם אחר, אתה עוזר לו לבטוח בך בדיוק בגלל שאתה שם את עצמך ב"סיכון" ריגשי, פסיכולוגי ו/או פיזי, מאחר ואתה חושף את עצמך. בשלב זה, מרבית האנשים נפתחים יותר בעצמם. העובדה ששני צדדים מורידים את המגננות ונפתחים, סוללת את התשתית לחיבור אישי, קרוב ומהיר יותר. כשזה קורה, נוצרת סביבה שמעודדת פתיחות שמובילה לחיבור ריגשי מהיר – ה"קליק".

מה אפשר ללמוד מכך על זוגיות

היום, הרבה מאוד אנשים מחפשים זוגיות דרך אתרי הכרויות ואפליקציות. בזירה הדיגיטלית,קשה אפילו יותר לבנות פתיחות בין שני אנשים, שכן מדובר בהתכתבות דרך הודעות ובמקרה הטוב, שיחת טלפון.

אם מחליטים להתקדם לשלב הבא ולהיפגש, כששני בני אדם נפגשים לראשונה בדייט ראשון, הם עדיין זרים. מכאן, הסבירות שהשיחה תגיע לרמות שתביא לקליק, נמוכות (אך זה עדיין יכול לקרות). מה שיכול לעזור בזירוז העניין הוא היכרות מוקדמת (דרך חברים) או אלכוהול (מה שיכול לעזור לאנשים להשתחרר). ברוב המקרים, רוב שיחות הדייט הראשון, נשארות שטחיות ולכן לוקח יותר זמן להכיר, לבנות אמון, להיפתח ולהגיע למערכת יחסים.

לסיכום: מה שחסר בתוכניות הנ"ל זה תהליך שיכול לעודד יצירת "קליק" וחיבור ריגשי לפני הגעה לדייט ראשון. תהליך שישפר את הסיכויים לפגוש את האדם המתאים ויוביל לזוגיות ארוכת טווח.

 

It'Serious היא אפליקציה חדשנית הבונה עבורכם את תהליך החיבור הרגשי. 

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
דילוג לתוכן