ולמה אתרי הכרויות מאפשרים לתופעת המתחזים להימשך?

היום כבר לא בושה לחפש אהבה באתרי הכרויות. למעשה, 39% מזוגות אמריקאים נפגשו כך ב-2017, והגרף רק הולך ועולה. אין ספק כי זו הדרך הנפוצה ביותר כיום להכרויות.

איך-זוגות-מכירים

עם זאת, ישנה תופעה קשה באתרי הכרויות שאף אחד לא מדבר עליה, מלבד משתמשים שחוו אותה: מתחזים והונאות.

מנתונים שפורסמו באתר של ה-FBI, נראה כי בשנת 2016, התקבלו בארה"ב בערך 15,000 תלונות של הונאות על רקע רומנטי. תלונות אלו עלו לאנשים כ- 230 מיליון דולר.

התופעה קיימת גם בישראל. בשנים האחרונות היו כמה וכמה מקרים של נוכלים ישראלים שהונו נשים וגברים בישראל ובאירופה, באמצעות אותה שיטה: התחזו למישהו שהם לא, סיפרו סיפורים על מנת לבנות אמון וברגע של חולשה, ביקשו כספים שלא הוחזרו. מקרי הונאה שעשו כותרות הם הסיפור של שרון גל, אריק סיני ומקרים הזויים נוספים שהוצגו בתוכנית המתחזים של חיים אתגר.

לא צריך להרחיק לכת עד הונאות עוקץ כדי לפגוע באנשים המחפשים זוגיות. מספיק שאחד הצדדים לא יהיה אותנטי ויתחזה למישהו אחר, כדי לפגוע באמון ובנפש. בשורות הבאות נסקור את תופעת המתחזים וננסה להפיק לקחים.

מה הסיפור

מאמר זה אינו עוסק בשאלה מה מקור הבעיה ומניעיה. שאלת השאלות הייתה ותישאר: מדוע אתרי הכרויות ממשיכים לתת יד לדבר ולא נלחמים בתופעה.

התיזה הנפוצה גורסת שאפליקציות ואתרי הכרויות, שואפים להציג כמה שיותר משתמשים כדי להיתפס אטרקטיביים למשתמש, במילים אחרות: יש אצלנו היצע גדול, בואו והירשמו! לכן הם מאפשרים ליצור כרטיס, עמוד או פרופיל עם מספר תמונות, בלי תמונות בכלל, שמות מוזרים ולא אמיתיים ואפילו כינויים.

דבר זה הוא הזמנה נדיבה למתחזים, נוכלים וסטוציונרים קלי דעת, להעלות תמונות של דמות מושאלת או אווטאר אם תרצו. התופעה מפילה בפח לא מעט משתמשי אפליקציה תמימים והופך את החיפוש אחר החצי השני למשימה מתסכלת עד בלתי נסבלת. 

בסקר שערכנו, דיווחו משתמשים שחוו את התופעה על בשרם, ואם אין די בכך, הרי שפניותיהן להנהלות האתרים לא נענו.

לְמה חשוב ומומלץ לשים לב

  1. מחסור בתמונות – אם יש למשתמש רק תמונה אחת, זה חשוד. אם משתמש  מבקש לשלוח לכם תמונות נוספות במייל, או לעבור ישר  לוואטסאפ, או הציג תמונות עם כיסוי פנים, ראו הוזהרתם!!!
  2. דוגמנים אונליין – אם נתקלתם במשתמש שנראה כמו דוגמן שיצא עכשיו  מקטלוג הלבשה תחתונה של קסטרו, לרוב מדובר בפרופיל מזויף שמטרתו למשוך קורבנות במהירות.
  3. תמונות חשודות – אפשר לסרוק בגוגל. תעלו אותה לחיפוש של Google Images. מצאתם? בדקו מה מקורה האמיתי.
  4. אין מידע – למה שבפלטפורמה של הכרויות, משתמש לא יכתוב על עצמו מידע רלוונטי?
  5. הודעות ארוכות ומהירות – אם יש לכם תחושה שההודעות שאתם מקבלים מועתקות ומודבקות במהירות, משהו לא תקין. יש גבול כמה מהר אפשר לכתוב. מצד שני, הודעה שנשלחת בתזמון מתקבל על הדעת, סביר להניח שהיא אותנטית.

פשוט תגידו: עד כאן!

פנויות ופנויים המחפשים זוגיות ומשתמשים באינטרנט כפלטפורמה לחיפוש, נמצאים לרוב ביותר מאתר אחד כלקוחות משלמים. חיפוש זוגיות ואהבה בשנת 2021 היא נושא רגיש המטריד רבים, ואלו מוכנים לשלם על האפשרות למצוא אהבה.

הכרויות-ברשת-סימני-אזהרה

נראה שאתרי הכרויות רבים מתעלמים מזעקותיהם של המשתמשים, וממשיכים לאפשר התנהלות של פרופילים לא אותנטיים. אם אתם משלמים על מנוי באתר היכרות ונתקלתם ביחס מסוג זה, תגידו: עד כאן!ובטלו את המנוי. מגיע לכם הרבה יותר!

כל שירות הכרויות שמכבד את עצמו, חייב לשים מחסומים למתחזים, להקשות ולא לתת יד לתופעה המגונה. לפני שנרשמים לשרות היכרויות מומלץ לבדוק שהשרות מקפיד על הסטנדרטים הבאים: 

  • וידוא טלפוני של כל משתמש. כל חשבון משויך למספר טלפון אחד.
  • צילום תמונות סלפי בלבד, ללא אפשרות העלאת תמונות שעברו עיבוד גרפי.
  • שימוש בשם פרטי מלא ולא כינויים.

פעולות אילו יקשו על מתחזים להירשם, יהוו משוכה נוספת עבורם ויעניקו לכם שימוש בטוח באפליקציה.

חשוב לזכור: כמות גדולה של משתמשים רשומים בכל שירות היא אינה ערובה לזוגיות. אין כל דרך לוודא שבן הזוג המיוחל נמצא שם. מה שחשוב זה איכות המשתמשים ובטחונם האישי.

בהצלחה!

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
דילוג לתוכן