כך תבנו זוגיות מאושרת – דן טימור – זה-רציני הכרויות

המון כבר נכתב על יצירת זוגיות, אבל מחפשי הזוגיות באשר הם, יודעים שלא מדובר במשימה פשוטה. אין דרך אחת נכונה לזוגיות ותמיד יש סיכון, אבל בהחלט אפשר להגיד שישנם "חוקים" לא כתובים ודרכים מקובלות בשביל להגביר את הסיכויים שלכם למצוא זוגיות. פנינו אל דן טימור, מומחה ליצירת זוגיות לנשים בשביל ללמוד קצת יותר על מה עובד ומה לא. בואו נתחיל!

ספר לנו קצת על עצמך ועל מה שאתה עושה

עד גיל שלושים לא היתה לי כלל זוגיות וזה היה נורא. בגיל עשרים ושבע כשהבנתי שאני לא על המסלול לזוגיות החלטתי מתוך רגע של ייאוש, ללמוד את התחום ולעשות כל מה שיידרש ממני כדי להבין איך עושים את זה וכדי להביא אהבה לחיי.

בשלוש השנים הבאות השתתפתי בשלושים קורסים וסדנאות בתחומים שונים כמו: זוגיות, תקשורת, מנהיגות, מדיטציות ועוד. לקח לי שלוש שנים כדי לפתח את התחום הזה, להבין איך הוא עובד, להכיר את אורטל אשתי. היום אני מעביר את זה הלאה. לאחרונה הוצאתי את הספר הראשון שלי "להיות מאושרת בזוגיות" שהוא מדריך מעשי לנשים שרוצות ליצור זוגיות מאושרת ולשמור עליה.

באנר הפנייה לעמוד הבית

איך נדע שאנחנו מוכנים לקשר זוגי?

שאלה מצוינת. אנחנו יודעים שאנחנו מוכנים לקשר זוגי כשאנחנו מוכנים לעשות ויתורים על פנטזיות מסוימות שיש לנו, עבור איכויות פנימיות שיש באנשים שאנחנו פוגשים ועבור ההתפתחות האישית שלנו.

הגיעה אלי מאומנת לפני שנה כשהתנאי המרכזי שלה לזוגיות היה: שבן הזוג שלה יהיה עם תואר שני מאוניברסיטה בחו"ל ומבוסס כלכלית. בהתחלה זה היה נשמע לי שטחי, אבל כשהתחלתי להכיר אותה הבנתי מאיפה זה בא. היא לא היתה בטוחה בעצמה וביכולת שלה למשוך גבר שמתאים לה. במהלך האימון היא פיתחה עמוד שידרה, הבינה מה חשוב לה בבן זוג ואילו איכויות פנימיות חשוב שיהיה בו: בטוח בעצמו, תקשורתי וחברותי. כשהיא הכירה את בן זוגה הבירור הראשון היה לגבי התכונות הפנימיות ורק אחר כך היא גילתה עליו שהוא גם משכיל מאד.

איך נדע שמישהו מתאים לנו לקשר זוגי? 

במחקר שעשיתי כדי לחפש תשובות בדיוק לשאלה זו, גיליתי את המחקר שעשה טיי טישירו. טישירו הוא סופר ופרופסור למדעי החברה מאוניברסיטת מרילנד ומחבר הספר "המדע של לחיות באושר ועושר עד עצם היום הזה – מה באמת חשוב במסע אחר אהבה רבת שנים" (The Science of Happily Ever After: What Really Matters in the Quest for Enduring Love).

טישירו הגיע לאותן מסקנות שאני הגעתי אליהן וגילה שכדי למצוא אהבה יש לנו הזדמנות לשלוש משאלות בלבד. עלינו למצוא את שלוש המאפיינים הפנימיים שחשוב לנו שיהיו בבן הזוג ואז לחפש את המאפיינים האלו בבן הזוג. הכלל שלי נקרא 3:3, כלומר, אם יש לו את שלוש התכונות ממשיכים לשלושה דייטים. אם אין לו את אחת התכונות שחשובות לך, אין מה להמשיך ולהיפגש.

לפי מדע ההתאמה זוגות מתאימים חולקים לפחות תחביב אחד משותף, נהנים מאותם מאכלים והם בעלי מבנה גוף דומה. אם כי לכל כלל כמובן שנמצא גם את היוצא מן הכלל.

מה הוא דגל אדום בזוגיות שחשוב לשים לב אליו עוד בתחילת הקשר?

דגלים אדומים ברורים, יהיו בהתנהגות אלימה או בשפה אלימה ולא מכובדת. קשר כזה הייתי עוצר בתחילתו. עוד דגלים אדומים יהיו לצאת עם גברים נשואים או פרודים. עד שהאדם לא פנוי לקשר, אין שום ערך בלפתח חיבור רגשי. זה יוביל רק לפגיעה ולאכזבה לאורך זמן.

איך נדע עוד מההתחלה לבנות את הזוגיות נכון?

המתכון לזוגיות שנבנית נכון הוא תקשורת פתוחה ואמיצה. ככל שנשתף יותר בפתיחות את הצד השני, כולל שיתוף של הפחדים שלנו ושל הצדדים האפלים שלנו, ככל שנעשה את זה יותר ויותר מוקדם, ככה הקשר יבנה על יסודות יציבים יותר. הרעל הקטלני ביותר לקשר הוא הסתרה.

הפנייה לקטגוריה של מדריכים

מה היא זוגיות בריאה לדעתך? איך נדע לבנות אותה אם אנחנו כבר בקשר זוגי?

זוגיות בריאה היא זוגיות שיש בה הגשמה זוגית של מטרות וחזון משותף, והגשמה אישית של כל אחד מבני הזוג. אני מאמין גדול בהגשמת חלומות ומאמין שזוגיות שנבנית כששני בני הזוג הם על מסלול הגשמה אישי ומשותף, תהיה חזקה לאורך זמן ותעבור את האתגרים שיש בדרך. הדבר השני הוא התפתחות אישית ורוחנית: כששני בני הזוג מוכנים להתפתחות אישית וזוגית, מוכנים ללכת לטיפול זוגי כשצריך ולאימון אישי כשצריך, הרי כל מכשול בדרך יהיה אך ורק פס האטה ולא עץ שתקוע באמצע הכביש.

מה הטיפ הכי טוב שאתה יכול לתת לנו להתמודדות עם משבר בזוגיות?

הטיפ הכי טוב להתמודדות עם משבר בזוגיות, הוא קודם כל להסתכל פנימה על עצמינו לפני שאנחנו מפנים אצבע מאשימה לבן הזוג; ללכת לטפל בדבר הזה בנו שגורם לנו להיות חלק מהמשבר ולמצוא איך לצמוח מהמשבר קודם באופן אישי.

לאחר שעשינו את זה או במקביל, לנסות לשתף את הצד השני בתחושות, ולא בהאשמות, ואז למצוא את הדרך ביחד לעבור את זה.


דן טימור – נשוי לאורטל ואבא לארבל ולשיר. דן הוא מאמן אישי, מטפל בשיטת תטא הילינג ומנחה סדנאות. עד גיל שלושים לא הייתה לו זוגיות משמעותית, אבל ברגע אחד של משבר גדול הוא החליט לשנות את חייו וללמוד כל מה שניתן כדי לבנות זוגיות מאושרת ומשפחה. היום הוא מעביר את זה הלאה ומסייע לנשים בדרכן.

בעשור האחרון דן חוקר את עולם הזוגיות ומרצה בנושא. דן ליווה מאות נשים ליצירת זוגיות מאושרת, לנישואים ולהקמת משפחה. הצטרפו לקבוצת הפייסבוק של דן. לרכישת ספרו החדש, לחצו כאן.

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
דילוג לתוכן