העיקר הכוונה

על כוונות הצדדים בדייט ראשון

בחרנו לכתוב לכם על כוונות הצדדים בעולם אתרי ההכרויות ובעולם ההכרויות בכלל. איך מפרשים נכון?

תחושה לא נעימה שעשויה להגיע במהלך דייט ראשון (בעיקר כשמכירים דרך אתרי הכרויות ואפליקציות), היא התובנה שאנחנו והצד השני פשוט לא משדרים על אותו גל וזה פשוט לא זורם:

  • אנחנו לא מאמינים באותם הדברים.
  • אנחנו מחפשים דברים שונים.
  • אנחנו אוהבים כלבים והם אוהבים חתולים.

ישנן דוגמאות רבות וטובות שממחישות את בעיית הכוונות השונות של הצדדים. מחקר שערכנו במסגרת סקר אינטרנטי בקרב 503 גברים ונשים, בגילאי 25-60, העלה כי 44.3% מהרווקים והרווקות מרגישים כי הסיבה שמרבית הדייטים שלהם לא ממשיכים לדייט שני, נעוצה בעובדה שכוונות הצדדים לגבי המשך הקשר היו שונות.

 

למה זה קורה?

מאיפה מגיעה התופעה הזו? למה זה קורה בעצם? אנחנו מגיעים ל"דייט" ראשון ומגלים במהלך ה"דייט" שהאדם שמולנו מחפש משהו אחר לגמרי. מצב זה הינו תולדה של שילוב בין שתי נורמות אשר מתפתחות מזה זמן רב:

זוגיות אחת, צורות רבות – אם בעבר "בן היה לוקח בת, ובת הייתה לוקחת בן" והיה ברור לשניהם שאין מציאות שבה הם לא מתרגמים את הזוגיות שלהם לחיי נישואין, הרי שהיום, בגין התפתחותה של תנועת ההשכלה שחיה ובועטת גם במהלך תקופתנו ומקדמת רעיונות של רציונליזם, ליברליזם, חופש המחשבה וביקורת, אנו מצויים בתקופה שבה מערכת יחסים רומנטית יכולה להתקיים בוריאציות שונות: מערכת יחסים פתוחה, נישואין אזרחיים, ביגמיה, ידועים בציבור וכו'. מאחר שאופן הביטוי הגשמי של זוגיות עבר פילוח כה מאסיבי, הרי שלכל פלח כזה, יש אנשים שמקיימים אותו או לכל הפחות שואפים לקיים אותו וכך נוצרו דעות רבות שונות ומגוונות לגבי התפיסה של כל אחד מאיתנו לעניין הדרך הנכונה והטובה ביותר לנהל חיי זוגיות.

התוצאה: בלאגן. כשישנן אפשרויות נרחבות והשקפות מגוונות לגבי אופן ניהול קשר זוגי וחשש לדבר עליהן, התוצאה הבלתי נמנעת של השילוב בין שני אלו, היא גילוי כוונותיו של הצד השני בשלבים מאוחרים יותר, למשל במהלך הדייט הראשון, כשכבר יצאנו מהבית, התארגנו, התבשמנו ואיך לא, אולי גם פיתחנו קצת ציפיות.

 

 

איך מזהים לפני הדייט הראשון אם הצד השני באותו ראש כמוני?

תקשורת, זה כל הקסם – מחקרים פסיכולוגים מגלים כי לתקשורת נכונה בין אנשים ובפרט, בין בני זוג, יש מערכת כללים משל עצמה. לולא הבנתנו את הזולת ולהיפך, כנראה שלא היינו מצליחים לשרוד. הפסיכואנליטיקאית מלאני קליין, גורסת כי הצורך שלנו שאדם אחר יבין את צרכינו איננו צורך פרקטי בלבד. זהו צורך קדום וראשוני.

תינוקות נולדים חסרי אונים לחלוטין והם תלויים בכך שההורים יבינו את צרכיהם במידה כזו שתאפשר להם לשרוד. לכן, זיהינו עבורכם חלק מן הכללים לתקשורת נכונה בשלב ההיכרות, טרם היציאה לדייט:

  • אל תקראו מחשבות. אנשים רבים אוהבים לפרש מה אחרים חושבים. אבל כשאנו מניחים שאנו מבינים מה הצד השני חושב, אנו מסתכנים. במקום להניח הנחות, רצוי פשוט לשאול. בלי ציפיות ובלי התקפות. פשוט לשאול. כי אתם סקרנים ובאמת רוצים וחושבים שכדאי לדעת.
  • הבהירו מה אתם מחפשים. לא תקבלו את מה שאתם רוצים מאף אדם, קל וחומר מהאדם שאתם מנסים להכיר ולבנות איתו קשר, אלא אם כן תהיו מסוגלים לבטא בדיוק את הצרכים שלכם. גם כאן רצוי להעלות את הצרכים שלכם. זה שאתם מחפשים בן זוג שיאהב לרכב על סוסים, לא אומר שהצד השני בהכרח חייב לאהוב לרכב על סוסים. חשוב לשים את הקלפים על השולחן בשלב מוקדם.

הסטטוס של הצד השני – הרבה פעמים אנשים שיצאו זה עתה מקשר רומנטי חושבים שהם כבר מוכנים לצאת לדרך חדשה ולהכיר את בן/בת הזוג הבא/ה. בפועל, אולי הם זקוקים לעוד זמן כדי לאחות את השברים.

שימו לב לדברים הבאים:

  • האם הצד השני יצא זה עתה מקשר מחייב ואתם חושבים שבמקומו אתם לא הייתם בשלים כדי להיכנס לקשר חדש?
  • האם הצד השני גרוש/ה?
  • האם לצד השני יש ילדים? (ייתכן שחתונה היא לא הדבר שהכי חשוב לו כרגע וכדאי לתאם ציפיות)
  • האם הצד השני עומד לטוס לטיול ארוך או ללמוד בחו"ל?

כל מה שמדליק אצלכם נורה אדומה לגבי היכולת ו/או הרצון של הצד השני לנהל איתכם קשר באופן שנכון לכם, הוא דבר שרצוי ומומלץ להעלות לשיח וגם לשים אותו לנגד עיניכם ולהבין שהוא עלול להוות מכשול.

מקווים שהצלחנו לסייע! מי יתן וכל הדייטים הראשונים שלכם מעתה והלאה, יהיו עם אדם שמשדר איתכם על אותו גל! אהבתם? שלחו לחברים!

 

 

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

הירשמו לניוזלטר

וקבלו חדשות, עדכונים, כתבות ועצות בנושא דייטים וזוגיות!

דילוג לתוכן