האם עליי להיפרד מהחבר?
איך ומתי?

דגלים אדומים במערכת יחסים שאסור לך להתעלם מהם

תקועה במערכת יחסים שמיצתה את עצמה? מתלבטת אם הגיע הזמן להיפרד? אולי למשוך עוד קצת בתקוה שהדברים יסתדרו? אולי בעיתוי אחר? לפני הקפיצה לחו"ל? אחרי החגים? אולי הוא יעשה את הצעד ויחסוך לך את ההחלטה המעיקה…?

סיום מערכת יחסים מלוּוה במטען רגשי חורג ובהרבה אולייִם, שמטרתם הלא מודעת היא הדחקת השבר ודחיית היום שאחרי. אין מה לקנא בך, אבל חלק בלתי נמנע מהבשלה רגשית היא היכולת להתמודד עם פרידה, גם כשנמצאים בצד שנפרד וגם בצד המופרד. ואפילו כשנדמה שהקרקע נשמטת מתחת לרגליים, כדאי לזכור: מה שלא הורג אותך מחזק אותך – הזמנים הטובים עוד לפניך. בדוק!

דגלים אדומים

חיכוכים על רקע חוסר הסכמה בנושאים כאלה ואחרים הם חלק בלתי נפרד מקשר זוגי. זה טבעי, זה מוכר, זה ידוע. אבל ישנם כמה סימני אזהרה שאסור לך להתעלם מהם. כדי שלא תצטרכי להתמודד לבד וכדי לחזק אותך בתהליך קבלת ההחלטות, הכנו עבורך רשימה של דגלים אדומים מהם את חייבת להיזהר.

🚩 אין אמון אין כבוד

אמון וכבוד הם מאבני היסוד של קשר זוגי, ובלי אבני יסוד מוצקים הקשר יקרוס במוקדם או במאוחר. אם את לא סומכת עליו, על מה שהוא עושה ואומר; אם מתוך תפיסת עולמו המתעתעת הוא מפקפק בך כל הזמן, שימי לב – דגל אדום לפניך. נכנסת עם ראש בריא למערכת יחסים חולה שנמצאת על ערש דווי. זה הזמן לחתוך, ויפה שעה אחת קודם!

🚩 מערכת היחסים תקועה

בדידות היא מגורמי הסבל הנפוצים של האנושות. אבל יש לפחות גורם סבל אחד גדול יותר: תחושת בדידות בקשר זוגי. אם את מפנטזת לעיתים קרובות על החיים בלעדיו, ולפתע פתאום את מתמלאת באנרגיה חיונית ושמחת חיים, את לא במקום הנכון. אם את חיה בקונפליקט שאת כבר ממש לא מחבבת את הגבר שהתאהבת בו, את ממש לא עם החבר הנכון. אם חברתו מבאסת אותך, אבל את עדיין מקווה שהוא ישתנה והבאסה תתאדה, את לא חושבת נכון. זה לא יקרה. מגיע לך יותר, וזה יקרה רק עם מישהו אחר.

🚩 מערכת יחסים חד צדדית

מערכת יחסים לא הדדית לא טובה בשבילך. היא גם לא טובה בשבילו, אבל את הבעיות שלו הוא צריך לפתור בעצמו. אם את זו שתמיד יוזמת: בילוי, מפגש חברתי, אירוע משותף וכיו"ב; אם את מתקשרת, מסמסת לבבות, מציפה פינוקים והפתעות… אבל מצדו זה אף פעם לא קורה, חבל על הזמן שלך. אם אין לו צורך ליזום יש לזה סיבות שאת לא יכולה לשנות, והתסכול שתצברי רק ילך ויגדל. עזבי, לא בשבילך.


🚩 פערים ערכיים ותחומי עניין שלא נפגשים

אל תצפי למצוא נשמה תאומה. זה לא מציאותי. לכן אנשים בונים סביבם מעגלים חברתיים שחוצים זה את זה ועדיין משאירים מקום לאינדיבידואל. כך גם בקשר זוגי – מהדקים את המכנים המשותפים ומטפחים את הרצונות האישיים. אבל, כשהערכים, הרצונות ותחומי העניין מתנגשים, ואת מוצאת את עצמך מתפשרת עד כדי התבטלות עצמית, תגידי לחבר שלום, ולא להתראות.

🚩 הקלות הבלתי נסבלת של השגרה

אם את בקשר רק כי נוח, רק כי מה יגידו השכנים, רק כי מפחיד להישאר לבד, רק כי נורא קשה לעשות שינוי דרמטי בחיים… את מטפחת מערכת יחסים אומללה ומנציחה תסכול עצמי שרק ילך ויגדל. שימי לזה סוף!

🚩 החבר שלך שתלטן

שתלטנות היא תכונה מדכאת. כמי שרואה את עצמה צד שווה במערכת היחסים, אסור לך להשלים עם זה. אסור לך להידרס תחת רגלו השתלטנית של בן זוגך ולחיות בתחושה תמידית של מחנק ותעוקה. הכעס והתסכול שאת צוברת הם מחיר כבד מדי עבור האהבה, שמשום מה את חשה כלפיו. אין לך הסבר לכפילות הרגשית הזאת, וזה נורא מבלבל. אבל אם את לא טיפוס שמוכן להתבטל בפני אף אחד, את יודעת מה צריך לעשות – פשוט לתפוס אומץ ולחתוך. בסופו של יום הלב יפסיק לדמם ותצאי לדרך חדשה.

🚩 הפסקת לאהוב את עצמך

כל הרעיון בזוגיות זה סינרגיה. במילים אחרות, זוגיות צריכה לספק שני אנשים יותר טובים ויותר שמחים מאשר כל אחד מהם בנפרד. אהבת החצי השני היא הווֹליום לאהבה עצמית. בזוגיות טובה את אמורה לפרוח. להיות במיטבך. אם איבדת את זה ואין דרך חזרה, צריך לשים לזה סוף.

🤔 אז להישאר? אולי!

את כבר יודעת, זוגיות זה לא ירח דבש אינסופי. יש עליות ויש מורדות. לפעמים את בהיי, לפעמים בדאון ולפעמים באמצע. שימי את כל הפרמטרים על כף המאזניים ואת היד על הלב, ותראי לאיזה צד נוטה המשקל. האם זה מספק אותך? האם יש מקום לשיפור? האם יש לך שותף שאפשר להביא איתו את התיקון המיוחל? אם יש מצב, אל תוותרי מוקדם מדי. תני לזה צ'אנס וחזרי על הבדיקה בעוד פרק זמן שתגדירי מראש, משהו כמו חודש עד שלושה, בהתאם לנסיבות. ואל תשכחי, מריבות לא עושות את הזוגיות, הן סוג של באג בלתי נמנע בשיטה. אהבה נטו – זו השורה התחתונה לזוגיות מוצלחת.

😭 אז ללכת? כן!

שימי את הדגלים האדומים לנגד העיניים והציבי אותם במשוואה של מערכת היחסים שלך. זה לא מבחן אינטליגנציה שאם ענית נכון על ארבע מתוך שבע שאלות עתידך מובטח. כאן מספיק דגל אדום אחד בשביל לגרום לך לקום וללכת. מכירה את סדרת הטלוויזיה "המתים המהלכים"? קצת לא נעים להגיד, אבל זה מה שמחכה לך אם תשארי שם. ויהיו לזה, כמובן, גם השלכות על העבודה שלך, הלימודים, המשפחה ועל קשרים חברתיים…
Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
דילוג לתוכן