דייט כושל

איך הוא משפיע עלינו?

האבחנה: דייט לא מוצלח התסמינים: תחושת דחייה (אצל גברים) וייאוש (אצל נשים). התרופה: ?

אלו ביננו שחוו "דייט" כושל (או כמה) אמנם לא מתראיינים לתקשורת בעניין, אבל לרוב לא יהיה קשה להניע אותם לדבר על הסיפור שלהם. ישנו שלב בחיי הרווקים שמחפש/ת זוגיות, שבו היציאה לדייטים הופכת להיות סוג של עבודה במשרה מלאה. במצב כזה, הסבירות לחוות לפחות דייט לא מוצלח אחד, היא גבוהה מאוד עד וודאית.

מחקר שערכנו במסגרת סקר אינטרנטי בקרב 503 גברים ונשים, בגילאי 25-60, מעלה תוצאות מפתיעות: גברים ונשים "לוקחים קשה" דייט לא מוצלח, אולם באופן שונה;

  • 30.4% מהגברים יחושו דחויים לאחר דייט כזה (לעומת 17.1% מהנשים)
  • ואילו 22.7% מהנשים ירגישו שלא בא להן להמשיך לחפש זוגיות (לעומת 16.7% מהגברים).

 

למה כל אחד מהמינים מגיב בצורה אחרת?

ציידים משחר ההיסטוריה

על פי המחקרים בתחום, הציד והלקט היו, אסטרטגיית הקיום העיקרית של חברות אנושיות עוד החל מהופעתו של ההומו ספיאנס לפני כ-200 אלף שנים. מאפיין מהותי של אורח חייהם של הציידים-לקטים הוא חלוקת העבודה בהתאם למגדר, כאשר נשים נהגו לעשות את רוב הליקוט, בעוד הגברים התרכזו בצייד בניסיון להשיג שלל גדול בתוך זמן קצר יחסית.

 

חסר מאפיין alt לתמונה הזו; שם הקובץ הוא file.png

 

המוח הגברי האבולוציוני מפרש "דייט" לא מוצלח כמעין "ציד" שלא הניב פירות וגורם לו להרגיש דחוי. אם היינו נכנסים לתת המודע של גבר בזמן שהוא נמצא ב"דייט" בעייתי, היינו שומעים משהו כמו "אתה כנראה לא מספיק גבר, כי אין סיכוי שאישה לא תהיה מעוניינת בגבר שהוכיח שהוא צייד טוב".

מובן שבעידן של היום, כשנשים כבר לא זקוקות לגברים שיצודו עבורן, וגברים כבר לא זקוקים לנשים שיבצעו את מלאכת הליקוט, הרי שאופן בחירת בן הזוג השתנה. אולם השתרשות הפסיכולוגיה האבולוציונית כנראה הותירה בנו שרידים.

 

נשים מחוברות יותר לעצמן ולתחושותיהן

מחקרים בנושא מגלים כי הזיכרון של נשים מאופיין יותר ע"י הפרטים הרגשיים שמרכיבים את אותם אירועים, מאשר ע"י הפרטים הטכניים. דהיינו, נשים חוות את המציאות ממקום פחות "קר" מגברים, ויותר מחוברות לעצמן ולרגשותיהן.

נשים-צוחקות

לפי מחקרים אלו, מתברר כי המרכז העיקרי של יצירת רגשות וזיכרון במוח – ההיפוקמפוס – גדול יותר אצל האשה, וכך גם המסלולים המוחיים הקשורים לשפה ולהתבוננות ברגשות הזולת. מסיבות אלו, כשאישה יוצאת ל"דייט" לא מוצלח, היא לא מרגישה דחויה, היא פשוט מרגישה שלא נעים לה. אפשר בעצם לומר שחוויה של "דייט" כושל נצרבת כלא נעימה בתודעת האישה מאשר אצל הגבר, ולכן התגובה הראשונית שלה תהיה (איך לא), שהיא תרצה להימנע מחוסר הנעימות הזו ושהתחושה שתלווה אותה בסוף הדייט תהיה "לא בא לי לצאת ולהכיר יותר, אני אקח הפסקה מהיכרויות".

 

איך אפשר לפתור את זה?

הן ביהדות והן בתורות הבודהיסטיות עמדו על חשיבותה הרבה של המודעות ההתבוננות והכרת ה"תוכנה" של עצמנו. דבר אשר יכול ליצור פלאים ולאט לאט להביא לפיתרון.

"הכרה בבעיה היא חצי הדרך לפיתרון"

בראש ובראשונה, מומלץ לשים לב לתחושות שלכם/ן. בסופו של דייט לא מוצלח, שאלו את עצמכם/ן את השאלות הבאות:

  • מה אני מרגיש/ה כעת: מאוכזב/ת? האם אני מרגיש/ה אשמ/ה בכישלון ה"דייט" או כועס/ת
  • מה אני חושב/ת כעת: האם לתחושות שעולות בי, נלוות גם מחשבות שליליות כמו "אני כנראה לעולם לא אמצא את האחד/ת שלי", "משהו כנראה לא בסדר אצלי?"
  • האם אני רואה את הדברים בצורה אובייקטיבית או סובייקטיבית: לאחר שזיהיתם/ן שבמוחכם/ן ישנה מחשבה מסויימת, נסו לזהות האם היא נכונה גם ביחס לסיטואציות נוספות בחייכם.
  • איך אני יכול/ה לתפוס את המציאות בצורה טובה יותר שלא תזיק לי: נסו להסביר לעצמכם/ן שלא לכל המחשבות שלנו יש משמעות. אם עברתם חוויה לא נעימה ("דייט" לא מוצלח), נסו לחשוב מה למדתם מהחוויה הזו. לפעמים מהחוויות הפחות נעימות, אנו לומדים הכי הרבה.

החיים מלאים באירועים לא פשוטים וההתמודדות שלנו עם הקול הפנימי, תעזור בהתמודדות עם עוד הרבה אירועים לא חיוביים בחיינו, לא רק דייטים מבאסים. שיהיה לכולנו רק טוב ובהצלחה – הן בזוגיות והן בכלל!

 

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
דילוג לתוכן