דייטים בעולם הדתי – ראיון עם שפרה גוטליב

בתוך עולם ההיכרויות ו"אתרי הכרויות", יש מגוון מאוד רחב של קהילות. רווקים ורווקות, פנויים ופנויות, גרושים וגרושות, אקדמאים, וגם דתיים. לכל קהילה יש דרכים משלה שעובדות יותר ופחות, אתרי הכרויות ודרכים לחיפוש אהבה. מאחר ואין אדם שהוא זהה לאחר, רצינו להבין טיפה יותר על הכרויות בעולם הדתי ונתקלנו בשפרה גוטליב, שמנהלת עמוד אינסטגרם בנושא של דייטים בעולם הדתי. אחרי שהבנו שאנחנו מכורים לסטורי שלה חשבנו שאולי הגיע הזמן לשתף את מה שהיא עושה.

תני לנו קצת רקע

שמי הוא שפרה גוטליב. אני רווקה ירושלמית. בת 30. גדלתי בבית דתי לאומי (שני ההורים שלי עלו מארה״ב לישראל לפני שנולדתי). התחנכתי רק במסגרות דתיות כמו אולפנה (רק לבנות) והלכתי לתנועת נוער מופרדת (עזרא). אחרי תיכון המשכתי לשירות לאומי (פחות היה מקובל ללכת לצבא בתקופתי). ווידוי: עד אחרי השירות הלאומי חייתי בבועה ולא כל כך ידעתי מה יש בחוץ.

בסביבה שגדלתי בה, יש מטרה אחת: נישואים.
אישה קרייריסטית לא מקבלת נקודות בונוס כי היעוד של האישה הוא להיות רעייה ואמא. ולכן ניתן לשער שהמגזר הדתי לא ממש יודעת מה לעשות עם הנושא של רווקות בגיל מאוחר, שלצערי נראה שגדל משנה לשנה.

אתר הכרויות לדתיים - בלוג לדתיים

איך נראה דייט בעולם הדתי?

המגזר הדתי הוא מאוד רחב. יש ציר שנע בין חרדים לדתיים ליברלים. ובתוך הציר יש הרבה סוגים של דרכים והתייחסות לנושא של דייטים, נישואים וכל מה שקשור לנושא. אני גדלתי כדתיה לאומית והיום אני דתיה ליברלית ומתקרבת למסורתית.

קשה לתאר דייט בעולם החרדי. זה מאוד סובייקטיבי ושונה מאדם לאדם אבל לרוב מה שכן זהה זה המטרה: לחפש מישהו למטרת נישואים. אין דבר כזה ״חבר״ לחורף, אלא אבא לילדים ובעל טוב.

לדעתי האישית, המגזר הדתי היום גם נפגע מהתרבות המערבית שמחדירה את הנושא של ״שפע״ ושאיפה לשלמות. יותר ויותר אנשים פוחדים מה״מחויבות״ וחוששים שיתכן שיש משהו יותר טוב בחוץ. נשים עדיין מחפשות רק מישהו אחד אבל נאלצות לפגוש בדרך גם גברים לא רציניים שלא בהכרח מוכנים להתיישב ולהקים משפחה עדיין (וגם הפוך).

איפה דתיים מחפשים דייטים – איך הם מוצאים זוגיות?

יש כמה דרכים. חלק מהדרכים הן "טבעיות" יותר או מסורתיות וחלק גם באמצעים טכנולוגיים.

בצורה ״טבעית״ או מסורתית יותר:

  • ארוחות שבת ברווקיידה או ביצת רווקים ורווקות – בימי שישי ושבת בבוקר, בדירות רווקים ורווקות, מתארגנים על ארוחות בשיטה חבר מביא חבר וככה המעגלים גדלים.
  • עמידה מחוץ לבית הכנסת בשישי בערב- יש בתי כנסת בשכונות הממגנטות רווקים ואחר התפילה תראו אותם עומדים בחוץ אחרי התפילה במעגלים וככה אנשים שמכירים מישהו אחד במעגל יכול לגשת ולהכיר את שאר האנשים במעגל.
  • חברות/חברים שמתחתנים מכירים לך חברים.
  • כל דודה/ שכנה/ או אדם אחר ששומע שאת רווקה מציע לך את הנכד או זכר שהם מכירים.
  • פונים לשדכנים.
  • הולכים לאירועים של רווקים.
  • מתחילים עם מישהו .

תוך כדי שימוש בטכנולוגיה:

  • אתרי הכרויות של דתיים.
  • אתרי הכרויות ואפליקציות כלליים (הם פשוט יציינו בכרטיס שהם שומרי שבת+כשרות).
  • קבוצות פייסבוק – יעלו תמונה של עצמם או יכתבו למישהו שהעלה תמונה שלו.
דתייה רווקה

מה אנשים לא יודעים על העולם הזוגיות הדתי? האם יש מיתוסים שאת שומעת עליהם?

יש הרבה דברים, אבל אחד הדברים הוא שעולם הזוגיות הדתי משתנה והוא לא זהה מאדם לאדם. נכון, אולי המעטפת של הדת טיפה לא שוויונית מבחינת חלוקת התפקידים, אבל זה משהו שנוח איתו לאנשים שחיים בתוך הבועה הזאת. גם היום יש מגמת שינוי בנושא הזה. אבל ערך המשפחה מאוד חזק והדת מאוד מעודדת למשפחתיות.

משערת שיש מיתוסים נוספים, אבל אני לא ממש מכירה אותם.

חסר מאפיין alt לתמונה הזו; שם הקובץ הוא file.png

מה חשוב לדעתך שאנשים ידעו על זוגיות בעולם הדתי? איך אפשר לחדש לחילונים על המגזר הדתי וגם לדתיים על המגזר?

בתוך העולם הדתי יש המון רגשות ״אשמה״ בכל הנושא של ״מיניות ואינטימיות״ וזה משהו שמאוד שורט את הגברים ונשים שעוד רווקים בגיל מאוחר. מאחר ויש פה צורך בסיסי שלא מסופק ואין מקום הלכתי או התייחסות לנושא הזה. בחינוך הדתי יש המון חינוך לנשים ״להסתיר״ את עצמן כדי לא לגרות או למשוך צומת לב או שתיחשב כפרוצה. ככה שנשים לא ממש לומדות את הגוף של עצמן וקיימת המון הסתרה וחוסר ביטחון עצמי. את הגברים מלמדים שיש דברים שאסור להם לעשות, אבל גברים הם גברים, ככה שהם חיים עם תחושה שהם לא בסדר.

אין הרבה דתיות שמדברות על רווקות, איך הגעת לדבר על הנושא?

ואוו, שאלה מעולה. כשאני חשבתי לעבוד בתחום של המדיה החברתית ניסיתי לחשוב מה אני שונה מאחרים. לא רציתי להיות סתם עוד אחת שסתם משתפת את החיים שלה, אלא רציתי לדעת מה אני יכולה להציע לאחרים.

אחת התכונות הבולטות שלי היא כנות ופתיחות בנושאים שאולי לא לכולם נוח לדבר עליהם. רווקות ומיניות.

התחלתי ממש לרחרח ולהעלות סיפורים שלי או דילמות שלי אחרי הדייטים שלי ולאט לאט התחילו להגיע האנשים. הם שיתפו, עודדו וחיבקו. יצא לי להכיר המון אנשים מדהימים שעזרו לי להבין שיש בחורים טובים בחוץ. התגובות של האנשים לנושאים עזרו לי לצאת מן ההכללות שאני מצאתי את עצמי נופלת אליהן.

ומפה לשם מצאתי את עצמי עם אנשים שכמוני באותו הסירה.

חייבים לשאול, למה בחרת את השם ״מדברת על ליבה״?

הרבה זמן חיפשתי שם לאינסטָבלוג. יש סיפור בתנ״ך על חנה. היא התפללה לבן וזה היה מעומק ליבה. הרגשתי חיבור לסיפור כי כל הבלוג הזה ממש מגיע מהלב שלי. אני חושפת דברים מאוד רגישים אצלי כי אני מאמינה שזה יכול לעשות טוב לאחר. ואני מקבלת ומחבקת כל אדם שרוצה לחלוק איתי את שלו.

מה היא מטרת הבלוג?

מה שבטוח- לא תהילה! אני לא מנסה להגדיל מספרים של אנשים רק לשם המספר. אני עושה את זה כי אני נהנית להכיר אנשים ולעזור. אני מתרגשת כל פעם מחדש כשמישהו חדש פונה אלי ואומר שהם אוהבים לעקוב אחרי והם למדו משהו חדש. זו המטרה שלי: להראות שאנחנו לא לבד בסיפור הזה! אני נהנית להיות החברה התומכת, האישה שגברים יכולים להתייעץ איתה ופשוט לחבר בין אנשים.

אני לא מתיימרת להיות אחת עם התשובות או לדבר בשם כל הדתיים או הנשים. כל אדם הוא עולם ומלואו וכל אחד ואחת מאיתנו הם בעלי אישיות ייחודית. אני יכולה רק לדבר בשם עצמי.

שיפרה גוטליב היא דתייה רווקה שמדברת על האתגר של עולם הדייטינג. אפשר לעקוב אחר "אשר על ליבה" בחשבון האינסטגרם.

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
דילוג לתוכן