אהבה עצמית והשפעתה על זוגיות – It'Serious הכרויות

בסביבה שלנו יש אנשים שאנחנו אוהבים, נותנים להם את כל כולנו ורוצים לראות אותם תמיד מאושרים. זה יכול להיות בזוגיות, עם חברים או בכלל עם משפחה, אבל כשאנחנו אוהבים – אנחנו רואים את האדם השלם שמולנו, כפי שהוא, עם כל יתרונותיו וחסרונותיו.

אבל יש אדם אחד בחייכם שאיתו זה לא כל כך פשוט. האהבה כלפיו לא באה בקלות, למרות שהוא האדם שאתם מכירים יותר טוב מכל אחד – אתם עצמכם.

מה במדריך:

  • מדוע קשה לנו לאהוב את עצמינו?
  • למה חשוב לאהוב את עצמינו?
  • איך אהבה עצמית משפיעה על זוגיות?

למה לאהוב את עצמנו זה כל כך מסובך?

קרה לכם פעם שמישהו אמר לכם שהוא אוהב אתכם, ואמרתם לו: 'לא נכון'! קיבלתם מחמאה וביטלתם אותה נחרצות? מאז שאנחנו קטנים, נאמר לנו שאסור לאנשים להלל את עצמם; שאנשים שעפים על עצמם הם כנראה אוטומטית נרקיסיסטים ולדבר על עצמך בחיוב זה לא מנומס. דבר זה, בשילוב עם תרבות היופי שקיימת בכל העולם המערבי, גורם לנו להקטין את עצמנו ולחשוב שאנחנו פשוט 'לא מספיק'.

אנו נוטים לבוא לעצמנו בטענות, לנסות למצוא כל הזמן "למה אנחנו לא בסדר" ולבקר את עצמנו בצורה חריפה כפי שלעולם לא היינו מבקרים אנשים אחרים. אנחנו לא נדיבים כלפי עצמנו או מלאי חמלה; אנחנו מקטינים את עצמנו ומדברים לעצמנו במילים קשות שרק גורמות לנו להרגיש רע עם עצמינו. ההגדרה הכי טובה שיש לדבר הזה, הוא 'הרס עצמי'.

חסר מאפיין alt לתמונה הזו; שם הקובץ הוא file.png

איך מתחילים לאהוב את עצמנו?

  1. השלמות בחוסר שלמות – קבלו את העובדה שאתם לא מושלמים. נכון, זה לא פשוט, אנחנו תמיד צריכים לשאוף להיות הגרסה הכי טובה של עצמנו. אבל כשאנחנו מנסים להכריח את עצמנו להיות מושלמים, אנחנו פשוט נתקלים בהמון שיפוטיות וביקורת עצמית שרק גורמת לנו לחשוב דברים רעים על עצמנו. לאהוב את עצמנו לא אומר רק לאהוב את הדברים הטובים שבנו, אלא גם לאהוב את הדברים שאתם פחות אוהבים ולהיות מלאי חמלה כלפי עצמכם.
  2. דיבור חיובי – הכלל הוא פשוט: אל תגידו לעצמכם מה שלא הייתם אומרים לילד. כמה פעמים יצא לכם להגיד על עצמכם 'וואי, איזה מטומטם אני' או 'אוף, אני כזאת מכוערת ומגעילה'? לכולם קורה שהביקורת העצמית מתפרצת מאיתנו ואנחנו שומעים בתוך הראש שלנו מטח של דברי נאצה כלפי עצמנו. אם הייתם שומעים מישהו מדבר ככה לילד, כנראה שלא הייתם יושבים בשקט. אז למה אתם נותנים לעצמכם לספוג מילים כאלה כלפי עצמכם? מגיע לכם את הכבוד הראוי כמו לכל אדם. להגיד לעצמנו דברים בלשון חיובית יעורר מוטיבציה וביטחון עצמי בצורה משמעותית, מה שיגרום לאנשים להימשך אליכם יותר.
  3. השקעה לטווח ארוך – קחו לכם את הזמן הזה בשבוע, שהוא רק שלכם. תנו לעצמכם את הכבוד הראוי בלו"ז שלכם, למרות כל העומס שאתם בוודאי חווים. לכו לפעילות שאתם אוהבים, תשמעו מוזיקה או אפילו תעשו מדיטציה – כל דבר שיגרום לכם להיות בסביבה נוחה עם עצמכם. כשאתם מקדישים לעצמכם את הזמן הזה בשבוע אתם בעצם מדגישים את החשיבות שלכם בעיני עצמכם; אל תוותרו על זה. לא תאמינו כמה טוב זה מרגיש לקחת את הזמן רק לעצמך, ולפני שתשימו לב רק תחכו לזמן הזה בשבוע.
  4. יצירת גבולות – הציבו גבולות ואל תתנו לאף אחד לעבור אותם, או במילים אחרות – אל תתפשרו על דברים שלא נעימים לכם. זה יכול להיות בכל תחומי החיים, בין אם בעבודה, זוגיות או במשפחה, אבל כשמישהו חוצה את הגבולות שלכם – דעו לעצור את זה במיידית. אנחנו הרבה פעמים נמנעים לומר משהו כי אנחנו מפחדים שיאהבו או שיעריכו אותנו פחות, אבל ההפך הוא הנכון; כשאנחנו מציבים גבולות אנחנו גם שומרים על עצמנו (נפשית ופיזית), מעריכים את עצמנו יותר וגם גורמים לסביבה להעריך אותנו יותר.

השפעת אהבה עצמית על זוגיות

הרבה אנשים אומרים שהם יאהבו את עצמם כשיאהבו אותם, אבל זה לא הסדר הנכון. כשתאהבו את עצמכם, עם כל מה שזה אומר, תהיו הרבה יותר בשלים לתת לעוד אדם מקום בחייכם. כשמשלבים זוגיות עם אהבה עצמית, אין תלות מוחלטת בפרטנר/ית, אין אובססיביות או חוסר ביטחון וחרדת נטישה – כי את כל המקומות הללו אתם ממלאים עבור עצמכם. אתם יכולים לסמוך על עצמכם שלא תעזבו ושאתם עומדים בפני עצמכם כבני אדם, חזקים וגאים במי שאתם. תהיו אתם, כמה פשוט ככה קשה, אבל לפחות תדעו שמי שאוהב אתכם, אוהב אתכם בזכות מי שאתם.

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

הירשמו לניוזלטר

וקבלו חדשות, עדכונים, כתבות ועצות בנושא דייטים וזוגיות!

דילוג לתוכן